طراحی سه بعدی سکوبندی

سکوبندی آزمایشگاهی که به آن میزبندی نیز گفته می شود از مهم ترین قسمت آزمایشگاه محسوب می ‌شود. سکوبندی آزمایشگاهی فضایی است که در آن کار های از پیش تعیین شده انجام شده و در آن ها آزمایش هایی صورت می گیرد. همچنین می ‌توان گفت که با آن قرائت ها انجام شده و تجهیزات آزمایشگاهی ذخیره و مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه بدون استفاده از سکوبندی های آزمایشگاهی آزمایشات و به طور کلی آزمایشگاه ها نا کارآمد هستند. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی محصول سکوبندی آزمایشگاه پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیش تر با آن آشنا شوید.

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاه

مقصود از اجرا و طراحی میزبندی این است که آزمایشگاه با دوام تر، ایمن تر و کار آمدتر باشد. در ابتدا باید برای اجرای آن مکان مناسبی را انتخاب کنید.
این مکان باید تهویه هوای مناسبی داشته باشد تا دریچه های هوایی خوبی در اطراف آن نصب گردد. برای محیط آزمایشگاه این موضوع اهمیت دارد که توانایی انطباق و تغییر سریع و بی دردسر داشته داشته باشد. به همین علت باید از سکوبندی آزمایشگاهی به نحوی استفاده شود که برای ارائه به دانشجویان، دانشمندان و شیمی دانان و استفاده تجهیزات لازم برای نیاز آن ها انطباق پیدا کند.
همچنین لازم است بدانیم که برای ساخت آزمایشگاه فضا از ایمنی و دوام زیادی استفاده شده است. از سکوبندی آزمایشگاهی می توان به عنوان فضایی جهت نگه داری تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، ایستگاه کار برای کاربران و نصب کانال مخصوص، تاسیسات مختلف و ایجاد دریچه برای دسترسی آسان به آن ها استفاده کرد. علاوه بر این موارد می توان گفت که این طرح تاثیر زیادی روی ایجاد حس آرامش و زیبایی مکان شما دارد. همچنین می ‌تواند تاثیر مهمی روی نظم بیش تر آزمایشگاه شما بگذارد.
از مهم ترین ویژگی هایی که سکوبندی آزمایشگاهی باید داشته باشد می‌ توان به پوشش مناسب بسته و سطوح فلزی، استفاده از یراق آلات مناسب و اتصالات با کیفیت، مقاومت و استحکام بالا و عناصر بصری آن اشاره کرد.

انواع سکوبندی آزمایشگاهی

 سکوبندی آزمایشگاهی در دو نوع یک طرفه و دو طرفه تولید شده و به فروش می ‌رود. آزمایشگاهی یک طرفه بیش ترین کاربرد را در آزمایشگاه دارد و به عنوان میز توزین، میز کاربران، محل نصب، میز شست و شو، سینک آزمایشگاه و محل انبار مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
به سکوبندی آزمایشگاه دوطرفه میز جزیره یا میز دو طرفه می‌گویند که مثل یک طرفه کاربرد زیادی دارد و می ‌توان گفت که قابلیت نصب شلف آزمایشگاهی در آن نیز وجود دارد.
جزیره اغلب در وسط آزمایشگاه نصب شده و نصب میز شست و شو آزمایشگاه در صورت نیاز و لزوم بر دو طرف سکوبندی آزمایشگاهی در دو طرف قابل نصب می باشد.

اجرای سکوبندی آزمایشگاه

 در ابتدا باید محل مناسبی را برای آن انتخاب کنید. مکان مورد نظر باید تهویه هوای مناسبی داشته باشد تا دریچه‌ هوایی خوبی در اطراف آن نصب گردد.
سقف اتاق آزمایشگاه جهت سکوبندی به علت آزاد شدن گاز های مختلف باید بلند باشد. کانال کشی خروجی هود های شیمی نیز به سختی به حداقل ۳ متر ارتفاع احتیاج دارد.
آزمایشگاه باید در محلی با نور گیر مناسب باشد، علت این امر این است که کار با دستگاه های مختلف به نور کافی احتیاج دارد تا از خطای انسانی تا جای ممکن جلوگیری شود.
در ساخت آزمایشگاه انتخاب متریال و مواد با کیفیت اهمیت زیادی دارند. ساخت آن در هر آزمایشگاه برای ۱۰ سال کار صورت گرفته پس باید همه اجزای آن با بهترین کیفیت و به صورت خلاصه با توجه به استاندارد سکوبندی آزمایشگاه انجام شود.
میزبندی و کابینت آزمایشگاه نیز مسئله دیگری بوده است. کابینت بندی آن با کمد و میز های معمولی تفاوت دارد؛ زیرا کابینت آزمایشگاهی در محیط صنعتی و محیط کار تحت تاثیر مواد شیمیایی و تحت بار سنگین در دستگاه های صنعتی هستند.
میزان فشاری که کابینت آزمایشگاهی، آن را تحمل می ‌کند خیلی بالا تر از محدوده ای است که بتوان آن را به کابینت ‌ساز سپرد. به عبارت دیگر اجرای سکوبندی آزمایشگاه یک تخصص بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. پس باید حتماً آن را به دست فردی متخصص بسپارید.
سکوبندی آزمایشگاه شامل سازه فولادی و استراکچر است. این یک زیر سازی مقاوم نسبت به ضربه، بار و محیط های آلوده و شیمیایی بوده و این تفاوت مهم کابینت های خانگی و سکوبندی آزمایشگاهی می باشد.
جهت اجرای میزبندی و ساخت آزمایشگاهی و کیفیت روکش های ام دی اف باید دقت بالایی را در نظر گرفت تا در مرور زمان بر اثر برخورد اسید ها و بخار ها و دستگاه های سنگین روکش آن دچار آسیب نشود. در حالی که در کابینت بندی های معمول زیبایی ظاهری مد نظر است‌.
تفاوت های دیگر سکوبندی آزمایشگاه رویه کار می باشد. در آن از سنگ سرامیک، سنگ گرانیت یا سنگ های معدنی استفاده می‌ شود. این سنگ ها در برابر خراش و مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند. در کنار آن استفاده از زیر سازی های پی وی سی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. نکته دیگری که در ساخت آزمایشگاه اجرا می گردد درز بندی با مواد دو جزئی ضد اسید بوده که در بین محل اتصال سنگ و سرامیک ها است.
در ساخت آزمایشگاه از یراق آلات با کیفیت در مقابل بخارات اسیدی استفاده می گردد. در غیر این صورت با سرعت بالا دچار پوسیدگی و خرابی می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که سینک و شیر آلات سکوبندی آزمایشگاه باید از جنس های پلی پروپلین با مقاومت در مقابل اسید باشد و برای نصب همه اجزا و درز بندی آن از چسب های سیلیکونی مقاوم به اسید استفاده شود.

قیمت سکوبندی آزمایشگاه

نکته های مهم جهت اجرای آن می باشد. همانطور که گفته شد جهت ارائه خدمات با کیفیت و بهتر و همچنین افزایش تمرکز و دقت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی طراحی و اجرای سکوبندی اولین گام در این زمینه می باشد پست آن را با بالاترین کیفیت در هر قیمتی که هست تهیه کنیم قیمت آن با توجه به انواع آن و متریالی که در آن استفاده می شود متفاوت است.

حرف آخر

در مقاله پیش رو به طور کامل با سکوبندی آزمایشگاه آشنا شده و آن را مورد بررسی قرار دادیم تا شما عزیزان بیشتر با آن آشنا شوید آزمایشگاه باید به کیفیت متری آن کار شده و انطباق پذیری توجه شود.
سکوبندی باید به کاربری کسانی که می خواهند از آن استفاده کنند کمک شود. کوبندی های مدولار که قابلیت حرکت جابجایی روی چرخ را دارند به تازگی مورد توجه قرار گرفته اند شرکت های ایرانی نیز امروزه می کوشاند در این زمینه نوآور بوده و به نیازهای مشتری خود به خود پاسخ دهند قدم اول ساخت یک آزمایشگاه و بستر اصلی کار اجرای سکوبندی آزمایشگاهی محیط است. توجه داشته باشید که اگر محیط شما نامناسب بوده بازدهی دستگاه شما افت کرده و پرسنل شما بسیار بی انگیزه می شوند برای مشاوره و اجرای طرح های مدرن و استاندارد سکوبندی با تیم حرفه ای ماندگار آزما در تماس باشید.

نمونه سکوبندی های ماندگار آزما

‫0/5 ‫(0 نظر)